КУПОЛЪТ НА БРУНЕЛЕСКИ
Куполът на Брунелески на катедралата “Санта Мария дел Фиоре” във Флоренция е сред най-големите шедьоври на архитектурата
Навремето конкуренцията между градовете се водела и чрез архитектурата. Размерите на сградите и на куполите на черквите съответствали на мощта и грандиозността на градовете и на техните управи.
По тази причина било поставено и началото на амбициозния и революционен проект за купола на катедралата “Санта Мария дел Фиоре” във Флоренция.
Той е по идея и проект на Филипо Брунелески (1377-1446) и вътрешният му диагонал достига 45 м.
Дълго време изследователите се опитват да разкрият тайната на изграждането на купола – не е останал никакъв документ, нито пък скица, свързани с проекта за него.
След години на изучаване италианският архитект Масимо Ричи успява да достигне до техниката, използвана от флорентинския гений на архитектурата Брунелески. Изглежда, че тайната се крие в ориентирането на тухлите по подобие на рибена кост.
Именно това позволило на Брунелески да вдигне огромен купол без носещи структури. Архитектът реализирал купола без никаква броня, само с помощта на двойни арки с междинно пространство.
Вътрешната с дебелина от 2 м. е направена от дялани камъни, поставени като рибена кост. Тя е носещата структура, докато външната е само фасадна.
В горната част на купола има фенер под формата на рог. Той е по проект на Брунелески, но е реализиран след смъртта му.
По-късно е поставена и топка от позлатена мед с кръст, съдържаща свещени реликви – тя е дело на Андрея дел Верокио.
Декорацията и фреските на купола са осъществени между 1572 и 1579 г. от Джорджо Вазари и Федерико Дзукари.
Но каква е историята на купола?
Осмоъгълният купол е вдигнат между 1420 и 1434 г. Това става, след като проектът на Брунелeски е представен на конкурс през 1418 г. и приет след много полемики през 1420 г. За неговото реализиране после са необходими още 14 г. Официално изграждането на купола започва на 7 август 1420 г.
Той е осветен през 1436 г. от папа Евгений IV.
Експертите са категорични – това е шедьовър, който е в състояние да устои на земетресения, светкавици и на всякакви природни бедствия в продължение на векове. Куполът е прелестен, откъдето и да се погледне.
Неговият диаметър е 45,5 м.
ВИЖ ОЩЕ
Как да видим Флоренция за 2 дни